« All Events

• This event has passed.

Velebit s Kapelom(Takalice-Konjsko-Panos-Sadikovac-Jelarje-Baške Oštarije)

18 svibnja 08:00 - 20 svibnja 17:00

390kn

PANOS, SADIKOVAC, JELARJE

subota i nedjelja 19. i 20. svibnja 2018. g.

Baške Oštarije su važno i poznato planinarsko polazište za mnoge izlete. Nalaze se na velebitskoj visoravni prosječne visine 920 m preko koje vodi cesta Gospić – Karlobag od kojih su Baške Oštarije podjednako udaljene (oko 20 km).

Iz Zagreba krećemo u subotu 19. svibnja 2018. godine u 8:00 sati iz Trnjanske ulice iza dvorane Lisinski. Vozimo se preko Gospića, gdje ćemo predahnuti, do prijevoja Takalice na početku visoravni na kojoj su smještene Baške Oštarije. Autobus nastavlja do planinarskog doma Vila Velebita, a mi s Takalica krećemo na Veliki Sadikovac (1286 m) odakle je krasan pogled na veliki dio Velebita i Liku. Nakon toga, preko sedla između Malog i Velikog Sadikovca, krećemo na livadu Sladovaču s koje nastavljamo nemarkiranim putem na vrh Jelarje (1179 m) koji ima najljepši pogled na visoravan na kojoj leže Baške Oštarije, a ujedno je predivan pogled na more i otoke. S Jelarja se spuštamo do Baških Oštarija, odnosno do planinarskog doma Vila Velebita gdje ćemo prespavati. Hrana i piće iz ruksaka.

Drugi dan, u nedjelju, 20. svibnja 2018. godine, krećemo od bivše škole pa Crvenog križa, a danas hostela na jug na najniži dio Sladovačkog brda, pa na livadu Sladovaču i hodamo stazom koja vodi u Ramino korito, odnosno na Šugarsku dulibu. Nedugo nakon što prođemo Jurkovu i Kljajinu dolinu, skrenut ćemo s markirane na zapad i nemarkiranim dijelovima doći do vrha Panos (1064 m). Ako budemo imali sreće, uz veliki dio Velebita, vidjet ćemo Ravne Kotare, Kornate i sve otoke do Krka. Vratit ćemo se istim putom do Kljajine doline i zatim preko Konjskog doći u Baške Oštarije koje ćemo napustiti što je prije moguće kako bismo što ranije stigli u Zagreb.

Ovaj izlet dogovoren je s glavnim vodičem izleta Hrvojem Zrnčićem članom HPD „Kapela“ Zagreb, kao zajednički izlet na Velebit planinara HPD „Kapela“ Zagreb i PD „Zanatlija“ Osijek.
Broj sudionika izleta (članova PD „Zanatlije“ Osijek), ograničen je na 9 sudionika.

Cijena prijevoza: 190,00 kn u busu s 25 mjesta (Zagreb – Baške Oštarije)
Cijena noćenja: 60,00 kn
Cijena prijevoza automobilima do Zagreba: 140,00 kn
(polazak iz Osijeka je u subotu 19.05.2018. g. u ranim jutarnjim satima)

UKUPNO: 390,00 kn

Akontacije u iznosu 200,00 kn se primaju do 02.05.2018. godine.

Napomena: Uz standardnu planinarsku opremu ponijeti i veću za spavanje. Hodamo samo s jurišnim ruksacima jer nepotrebne stvari možemo ostaviti u busu.

Vodič: Vladimir Pavičić
mob.091/22-71-789