« All Events

ČAVNOVKA 1147 m/nm, vrh PROMINE i
SVILAJA 1508 m/nm, vrh SVILAJE

19.10.-21.10.2018.

Polazak: u petak 19.10.2018. u 15:00 h s parkirališta kod autopraonice iza BILLA-e, Sjenjak
Prijevoz: kombijima ili manjim autobusom
Povratak: u nedjelju 21.10.2018. do 23 h (24 h)
Cijena: okvirna cijena 450 kn na bazi 20 ljudi, obuhvaća prijevoz, cijena prijevoza se može povećati ili smanjiti
Program izleta: Petak  19.10.2018. :
U15 h polazak s parkirališta kod autopraonice, putuje se preko Bosne i Hercegovine za planinarski dom na planini Promina.
Noćenje u planinarskom domu Promina iznosi 40 kn i svatko plaća osobno za noćenje dežurnoj osobi doma.
  Subota  20.10.2018.:

Ujutro od  planinarskog doma Promina, 855 m/nm, hoda se na vrh Čavnovka, 1147 m/nm, KT HPO, u trajanju 1 h do vrha. S Promine se vide cijeli kanjon rijeke Krke i Čikole, šibenski arhipelag s Kornatima, Velebit i Dinara.
Povratak do naselja Siverić gdje će biti prijevoz.
Odlazak autobusom do utvrde drniška Gradina i kanjona Čikole u Drnišu, mauzoleja (grobnice) kipara Ivana Meštrovića u Otavicama.
Nastavak vožnje u Sinj i posjet muzeju Sinjske alke, otvoren 8. kolovoza 2015. godine. Ulaznica je 30 kn za grupu od 5 i više osoba.

Smještaj, odmor, večera i noćenje u planinarskom domu Orlove stine, 1065 m/nm, na planini Svilaji. Planinarski dom, uz spavaonice, ima svoju kuhinju i blagavaonicu za pripremu hrane.

Noćenje u planinarskom domu Orlove stine iznosi 50 kn i svatko plaća osobno noćenje dežurnoj osobi doma.

Nedjelja 21.10.2018.:
U 7  h  kreće se hodati od planinarskog doma Orlove stine na vrh Svilaje, 1508 m/nm, KT HPO, u trajanju od 2:30 h do 3 h. Vrh je poznat i pod imenom Bat. To je ogoljena travnata glavica,  s kojeg se vide Peručko jezero, dolina Cetine, Troglav, Promina i ostala gorja.
Povratak kružnom stazom do planinarskog doma Orlove stine,  pakiranje i odlazak do 15 h za Osijek preko Bosne i Hercegovine .
Dokumenti: Obavezno ponijeti planinarsku iskaznicu ovjerenu za tekuću godinu,  važeću osobnu iskaznicu zbog putovanja kroz Bosnu i Hercegovinu i zdravstvenu iskaznicu. Ponijeti  dnevnik HPO i HPK za pečate.
Oprema: Prilagođena uvjetima: gojzerice, vjetrovka, flis, rukavice, kapa, planinarski štapovi, rezervna odjeća, zaštita od sunca/kiše, rezervna odjeća i obuća i dr.
Ponijeti vreću za spavanje.
Hrana: Tijekom hodanja hrana i voda iz ruksaka. Doručak prema osobnim potrebama.
U Drnišu i Sinju će se moći kupiti potrebna hrana i piće u trgovinama.
Podaci o obilascima: Drniška Gradina
Drniška Gradina nalazi se na 334 metra nadmorske visine i jedina je utvrda koja je očuvana u samome gradu. Ovaj spomenik kulture nalazi se na njegovom jugozapadnom dijelu i s njega se vide Petrovo polje, kanjon rijeke Čikole, kao i dio Drniša. Dio je sustava utvrda kojemu pripadaju i Bogočin-grad, Kamičak, Ključica te Nečven, a sve se nalaze uz rijeke Čikolu i Krku.Poveznica: https://www.putovnica.net/odredista/hrvatska/drnis/sto-posjetiti-znamenitosti-u-drnisu/drniska-gradina

Mauzolej Ivana Meštrovića u Otavicama
U Otavicama su spomenici i znamenitosti poznatog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića: Bivša antimalarična stanica, Kuća obitelji Meštrović, Zgrada osnovne škole »Ivan Meštrović« i Meštrovićev mauzolej tj. Crkva Presvetog Otkupitelja na brdu u Petrovom polju. Navedena četiri kulturna dobra nalaze se na listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Mauzolej Ivana Meštrovića je obiteljska grobnica Ivana Meštrovića, ujedno i katolička crkva. Gradnja je trajala od 1926. do 1931, a opremanje trajalo je sve do 1937. godine. U gradnji je rabljen lokalni kamen sa planine Svilaje.

Poveznica: https://mestrovic.hr/crkva-presvetog-otkupitelja/

Muzej Sinjske alke
Muzej je svečano otvoren 8. kolovoza 2015. godine u sam osvit proslave tristote obljetnice Sinjske alke. Tako je ozračju tri stoljeća slavlja postojanja Viteško alkarsko društvo i muzejski fundus starih alkarskih odora i opreme našao mjesto pod primjerenim krovom i u sugestivno uređenom ambijentu.

Oblikovanjem Alkarskih dvora u starim Kvartirima konačno su se stekli uvjeti da viteška igra Sinjska alka dobije svoj reprezentativni muzejski okvir koji će tijekom čitave godine biti otvoren javnosti, namjernicima, ekskurzijama i, prije svega, samim Sinjanima. Tako je u ozračju slavlja trećega stoljeća postojanja, Viteško alkarsko društvo i muzejski fundus starih alkarskih odora i opreme našao mjesto pod primjerenim krovom i u sugestivno uređenom ambijentu.

Poveznica: https://www.alka.hr/muzej/muzej-info-s55

Vođa puta: Mirjana Špehar M-tel: 098 175 76 88 E-mail: mirjanavtc@gmail.com
Prijave: putem telefona i u prostorijama društva kod Jele Knežević, m-tel: 099 731 6577,  i Irene Petranović utorkom od 19:30-20:15 h. Akontacija za izlet iznosi 150 kuna.
Vođa puta pridržava pravo izmjene plana puta, rute ili satnice u slučaju lošeg vremena, nepredviđenih okolnosti i obzirom na objektivne okolnosti na terenu.

Priključite nam se i družite se s nama!

Start:
19 listopada 15:00