NAJAVA – Nepoznata Slavonija i Baranja, 6. izlet

listopad 27, 2018 Stjepan Schönberger No comments exist

NEPOZNATA SLAVONIJA I BARANJA, 6. izlet  – 25.11.2018.

TOČAK, 887 mnv, i STANIŠTE TISE

Polazak: u nedjelju 25.11.2018. u 6:30 h s parkirališta kod autopraonice iza SPAR-a, Sjenjak
Prijevoz: manjim autobusom
Povratak: u nedjelju 25.11.2018. do 20 h
Cijena: 70 kn za odrasle

60 kn za djecu

na bazi 25 osoba

Program izleta: U 6:30 h polazak s parkirališta kod autopraonice za Našice u kojima se  nakon 30-minutne stanke nastavlja za Voćin.

Očekivano vrijeme početka hodanja oko 9:30 h. Mjesto početka hodanja je veliko parkiralište u središtu Voćina od kojeg se počinje hodati stazom za Markov grob i preko grebena Smiljanište dolazi na vrh Točak, 887 mnv, u trajanju oko 2:45 h.

Kretat ćemo se dijelom markirane staze obilaznice Vrhovima Papuka koju naše Društvo u ovom trenutku revitalizira.

Nakon kraće stanke na vrhu Točak, odlazi se na Palež i stanište tise na Papuku i grebenom Josipov put spušta u vikend naselje Novo Zvečevo, u ukupnom trajanju oko 2:00 h.

U jednom objektu vikend naselja Novog Zvečeva će biti poslužen čorbanac, a točan iznos će biti naknadno javljen (oko 30 kn).

Oprema: Prilagođena uvjetima: gojzerice, vjetrovka, flis, rukavice, kapa, planinarski štapovi, rezervna odjeća, zaštita od kiše/snijega, rezervna odjeća i dr.
Hrana: Tijekom hodanja hrana i voda iz ruksaka. Doručak prema osobnim potrebama.
Podaci o staništu tise: Posljednje poznato stanište tise na Papuku nalazi se u šumskom predjelu Debeljak u blizini Zvečeva. Tise zauzimaju kompaktnu površinu od oko 150 četvornih metara. Uglavnom rastu kao grmovi, a tek se dva stabla izdvajaju kao više drveće. Najstarije stablo staro je oko 100 godina.
Nekada je Papuk bio bogat tisovom šumom što nam potvrđuju brojni toponimi (Tisovac, Tisica, Tisov potok), danas na tim lokalitetima nema niti jednog stabla tise.

S obzirom na izuzetnu kakvoću stabla tise prekomjerna sječa u 19. i početkom 20. stoljeća glavni je razlog njezina nestanka iz papučkih šuma. Upravo iz tih razloga ovo posljednje stanište tise zaštićeno je kao spomenik prirode 2005. godine na površini od 0,72 hektara.

Poveznica: https://www.papukgeopark.com/index.php?option=com_content&view=article&id=56%3Astanite-tise&catid=40%3Aposebno-zatiena-podruja&Itemid=59&lang=hr

Vođa puta: Mirjana Špehar M-tel: 098 175 76 88 E-mail: mirjanavtc@gmail.com
Prijave: putem telefona i u prostorijama društva kod  Stjepana Schönbergera, m-tel: 098 384 447,  utorkom od 19:45-20:15h.
Vođa puta pridržava pravo izmjene plana puta, rute ili satnice u slučaju lošeg vremena, nepredviđenih okolnosti i obzirom na objektivne okolnosti na terenu.

Priključite nam se i družite se s nama!

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *