VELEBIT na način „PD Zanatlije“ iz Osijeka

svibanj 28, 2018 pdzadmin

MJESTO RADNJE: SADIKOVAC -PANOS

VRIJEME RADNJE: Subota-nedjelja, 19.-20.5.2018.

UKUPNO  KILOMETARA: 22km

VELEBITSKI DAN BR 1.

19.5 2018. Članovi PD Zanatlija-  započeli su svoju avanturu okupljanjem u 5 h kod svima znane polazišne točke u Osijeku….Spremni, poletni i puni prekrasne enrgije za ekspediciju zvanu srednji Velebit.   Polaganom  vožnjom u malom autobusu od milja i u žargonu nazvanim „Planinko“ stižemo u Ličko-senjsku županiju, Općinu Karlobag,  mjestašce  na Ličkom polju otprilike kilometar iznad mora pod nazivom Baške Oštarije.

Mjesto  sa otprilike dvadesetak kuća, mjesto, gdje počinje naša  velebna Velebitska priča.  Odmah, kada se dođe u Baške Oštarije, iz smjera Gospića, zapne za pogled Ljubičko brdo i pored njega sjajno bijeli Božin kuk.  Ljubičko brdo je najviša i najljepša planina u okolici. Visoko je 1320 m. Izgleda kao da je u slojevima. U podnožju, pa do sredine brda zelena je šuma, iznad je svjetlozelena trava s lijepo raspoređenim kamenjem. A put još nije  ni otpočeo.

Oko 13h Zanatlije su iskrcani iz „Planinka“  kod prijevoja Takalice pred samim Baškim Oštarijama i više nego spremni za uspon. Nakon iskrcavanja i priprema, ali i očiju punih uzbuđenja, krećemo prema Velikom Sadikovcu ( Juzni Velebit) na nadmorsku visinu: 1286 m, koordinate: 44.5050, 15.1864. Put vodi kroz bukovu šumu umjereno se uspinjući, za niti 15 –ak minuta hoda imate šta za vidjeti, prekrasne bijele planine već vas pozdravljaju i napominju vam da ste na njihovom teritoriju i da se sjetite gdje vam je mjesto na ovoj kugli ZemaljskojJ, nakon „oštrijeg“ uspona šumom, stižemo na sedlo. Izmjenjujući pritom brojne  moćne krajolike: šumske puteve, pašnjake, livade popraćene specifičnom vegetacijom koje Vam može priuštiti samo taj Velebit.

Nakon dva sata hoda naša mala družina imala je za vidjeti nešto riječima neopisivo, nešto što te uvijek iznova podsjeti koliko si beznačajan i koliko si malen – stigli smo na Veliki Sadikovac, mjesto gdje se sureću planine i more. Prizor riječima i slikom neopisiv, prizor od milijun dolara. Gdje slika postaje bez  tona, a oči veće od srca. Nema tog smartphona koji može prenijeti dojam u punom smislu viđenog. V. Sadikovac  je vrh jugoistočno od Baških Oštarija, a vidici s njega neometani su i otvoreni na sve strane. Daleko na obzoru od juga do zapada vidimo Ravne Kotare i Zadar i otoke Pašman, Ugljan i Vir. Iza njih su Kornati, Dugi otok, Iž i Sestrunj. Zapadnije od njih su Molat, Ist, Premuda, Olib i Silba, te Lošinj (s Osorčicom), Cres i Rab. Uz obalu se proteže Pag. Od sjeverozapada, preko sjevera do istoka na obzoru vidimo Budakovo brdo, Bačića kuk i Dabarske kukove (Žuti, Kiza, Laginac, Kuk od pećica) a iza njih Matijević brijeg, Šatorinu (iza koje se nazire Veliki Kozjak) i Laktin vrh. Nastavno od Dabarskih kukova su Kuk od Karline, Medvjeđi kuk, Ljubičko brdo, Filipov kuk, Metla i Crni vrh.

Nakon podužeg upijanja atmosfere, krajolika, dojmova, ali i odmora, krećemo prema našoj Planinarskoj kući „Vila Velebita“ , „Planinku“ , ali i divnoj domačici.  Prilikom silaska priroda, mir, vegetacija i dojmovi su na nivou i postojani.  Nailazimo na Terezijansku cestu koja nas  vodi prema Baškim Oštarijama, ali i „Vilu Velebita“ planinarsku kuću, gdje nas na  opću radost,  dočekuje, pogađate koje, Velebitsko pivo.  Nakon odmora, krenuli smo na okrijepu u obližnji restoran, gdje smo više nego ugodno primljeni od „domorodaca“, nakon toga vratili smo se u našu Planinarsku kuću te smo krenuli prepričavat dojmove dugo u noć.

VELEBITSKI DAN BR. 2.

Buđenje u „Vili Velebita“ u divnom idiličnom okruženju i spremanje za poduhvat, drugog dana, našeg posjete Velebitu. Cilj: Panos (1064m).

Krenuli smo prema Panosu u 7:15, ruta prema Pannosu bila je  također raznolika, pretežito šumska sa puno uspona,spuštanja, promjena visine, kamenitog terena, livada, pašnjaka, no prizori nisu bili ništa manje snažni i dojmljivi od prethodnog dana. Put nas je naveo preko livade Sladovače, Ramina korita te dolazimo do Šugarske dulibe gdje napuštamo markiranu stazu i držimo se smjera Burnih dolaca.

Nakon hoda kroz spuštanja, penjanja dolazimo do točke gdje vodič najavljuje „teži“ uspon polu penjanja sa sva četri uda po magičnim bijelim stijenama, u trajanju od 15-ak minuta. Napomenuto nam je da navedeni vrh nije imalo priliku vidjeti mnogo planinara. Za Panos kažu: jedan od najljepših velebitskih vidikovaca. Sama pomisao što vas čeka s obzirom na dan ranije, a ovo najavljuju kao najljepši vidikovac i činjenicu da smo imali privilegij hodati nemarkiranim nerazvikanim putevima, naravno  sa iskusnim vodičem, sve navedeno  nije vam dalo mnogo opcija nego bacaj torbu, štapove, i idemo! I tako je i bilo. Rečeno najljepši, istina je potvrđena, i više nego potvrđena, ali sad ti odluči koji je najljepši! Pogled je sezao prema svakom otoku, i otočiću u blizini, vrhu, toliko bistar zrak,a mirisi, mirisi majčine dušice svih vrsta, miris mora, vjetar….I sad se ti vrati na kopno.

Nakon upijanja atmosfera, obilježavanja teritorija zastavom „Zanatlija“ u vidu fotografije, krenuli smo se spuštati prema Baškim Oštarijama kroz šumovit, livadni put, nakon nekoliko sati hoda dolazimo do našeg „Planinka“. Koji nas je čekao na naručenom mjestu, drugačijem od prvobitno zamišljenog, zbog bržeg povratka u Osijek. Nakon prekrasnog vikenda  na Velebitu, vraćamo se u Osijek puni dojmova, srca i želje za povratkom na divan riječima neobjašnjiv Velebit.

Ana Šumiga

Google Photo